Kosakowo zaprasza

Zapraszamy Was dzisiaj do gminy Kosakowo, na terenie której odbywa się to spektakularne wydarzenie. Nad wodami zatoki puckiej w regionie Pobrzeża Kaszubskiego znajdziecie tereny o wartościach przyrodniczych, kulturowych i rekreacyjnych. Atrakcyjne położenie, piękno krajobrazu, a przede wszystkim bliskość morza to główne walory turystyczne Kosakowa. To również prawdziwy raj dla żeglarzy, a także miłośników kitesurfingu i windsurfingu.

Największą osobliwością geograficzną gminy jest Mierzeja Rewska, zwana Cyplem Rewskim, a w języku kaszubskim Szpërkiem. Ciągnący się w głąb morza niemal na długość 1 km cypel został usypany przez te same prądy morskie co Mierzeja Helska i oddziela ciepłe oraz spokojniejsze wody Zatoki Puckiej od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Unikatowe położenie sprawia, że w Rewie i w pobliskich Mechelinkach panują znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych.

Ciepłe, płytkie i bezpieczne wody Zatoki Puckiej w połączeniu z dość silnymi wiatrami to wymarzone miejsce zarówno dla początkujących, jak i wyczynowców. Entuzjaści żeglarstwa mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem instruktorów Yacht Clubu Rewa oraz Stowarzyszenia Port Mechelinki. W klubach funkcjonują również wypożyczalnie sprzętu wodnego. W Rewie nie brakuje także szkółek i wypożyczalni. Jest też możliwość popływania po Zatoce kajakiem. W Mechelinkach znajdziecie wypożyczalnię, która oferuje wyprawy do torpedowni, Rezerwatu Beka, czy w rejony wyspy Ryf Mew. Są tu także slipy dla skuterów i łodzi.

Czyste i piaszczyste plaże Rewy i Mechelinek zachęcają do korzystania z kąpieli nie tylko wodnych, ale i słonecznych. Jednocześnie nie są tak zatłoczone jak w innym bardziej popularnych miejscach.

U nasady Szpërka w Rewie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza zwieńczona krzyżem morskim, która stanowi jednocześnie trakt spacerowy brzegiem Zatoki Puckiej wzdłuż całej miejscowości. Co roku z Kuźnicy dociera tu Marsz Śledzia. Dwunastokilometrowa  piesza wędrówka biegnie po rybitwiej mieliźnie na zatoce puckiej.

Spacerując plażą lub wytyczonym szlakiem pieszym natkniecie się na rezerwat Mechelińskie Łąki. To obszar szuwarów i łąk o powierzchni 113,47 ha położony między Rewą a Mechelinkami utworzony w celu zachowania i ochrony miejsc lęgowych oraz bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych. Flora rezerwatu liczy około 200 gatunków, w tym ponad 20 to rośliny chronione i rzadkie. Na tym cennym przyrodniczo obszarze znajduje się wyjątkowo bogata populacja mikołajka nadmorskiego.

Uroczą miejscowością są Mechelinki. Przystań rybacka o nowoczesnej infrastrukturze pozwala mieszkańcom i turystom przyjrzeć się pracy rybaków z bliska, jak również zakupić świeżą rybę dopiero co złowioną z morza. Tradycje rybactwa sięgają tu XIII wieku. Tuż obok znajduje się molo oraz promenada wzdłuż alei nadmorskiej. Drewniany pomost spacerowy o długości 180 metrów został zbudowany w 2014 r. Można z niego obserwować wznoszący się nieopodal mecheliński klif oraz wyrastające z wody budynki poniemieckiej torpedowni. Przy promenadzie, w sąsiedztwie starego portu rybackiego rosną dwa imponujących rozmiarów jesiony (obwód większego przekracza 5 m). W 2006 r. jesionom nadano imiona książąt pomorskich – Mściwoj i Świętopełk.

Z mechelińskiego klifu rozpościera się przepiękna panorama na Zatokę Pucką i Gdańską od cypla Rewskiego poprzez gdyńską torpedownię, a na horyzoncie przy dobrej widoczności można podziwiać cały Półwysep Helski. Klif w Mechelinkach to miejsce, do którego dotrzemy ulicą Klifową lub Jabłoniową od strony Pierwoszyna. Wybierając się w to miejsce, polecamy zejście schodami wprost na plażę. W sąsiedniej miejscowości w Mostach znajdziemy dworek ziemiański z XVIII w. Przed budynkiem znajduje się fontanna oraz 250-letni kasztanowiec. Do zamkniętego dziś dworku prowadzi Aleja Lipowa, którą tworzy 40 lip.

 

Każdego roku na początku lipca Kosakowo osiąga wymiar międzynarodowy. Organizowany na terenie Lotniska w Kosakowie Open’er Festival przyciąga z różnych zakątków świata tysiące fanów rozrywki na najwyższym poziomie. Festiwal jest jednym z największych i najsłynniejszych europejskich imprez muzycznych. Na terenie lotniska odbywają się również corocznie pokazy lotnicze Lotos Gdynia Aerobaltic Airshow.

 

Gmina Kosakowo, warto tu być!