LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 - a weekend full of sky acrobatics

To był weekend pełen emocji, podniebnych akrobacji, huku silników i spotkań z pilotami z całego świata. LOTOS Gdynia Aerobaltic zgromadził tłumy miłośników awiacji na lotnisku Gdynia Kosakowo.

Gwiazdą tegorocznych pokazów był Zespół Akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii: Red Arrows. Formacja uważana za jedną z trzech najlepszych tego typu grup w Europie składa się z 9 samolotów typu BAE Hawk.

W wydarzeniu wzięły udział załogi z całego świata, w tym Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Francji, Czech i Niemiec. Widzowie mogli zobaczyć ponad 80 statków powietrznych zarówno na niebie jak i wystawie statycznej.

W Gdyni można było też zobaczyć najpopularniejsze polskie grupy akrobacyjne: Grupę Akrobacyjną Żelazny, Biało-Czerwone Iskry i Zespół Akrobacyjny „Orlik”. Efektowne akrobacje w  powietrzu zaprezentowali również soliści: Łukasz Czepiela i Artur Kielak.

Pokaz F-16 Reprezentacji Tureckich Sił Powietrznych Solo Türk skradł serca widzów. Największym zaskoczeniem tureckiego show był komentator Kapitan Mustafa Bircan Bicer, komentujący pokaz w języku polskim. Tekstu w naszym ojczystym języku nauczył się na kilka godzin przed występem.

Wzruszające chwile zapewnił w niedzielne popołudnie występ szwedzkiego pilota JAS-39 Gripen,  Majora Petera Fälléna, który podczas LOTOS Gdynia Aerobaltic wykonał swój ostatni lot pokazowy. Na cześć przedstawiciela Szwedzkich Sił Powietrznych, wykonany został salut wodny.

Nie zabrakło też atrakcji dla rodzin. Dzieci mogły wziąć udział w akademii młodego pilota, zagrać
w gry planszowe, wziąć udział w warsztatach z robotyki i eksperymentach chemicznych.

Fani lotnictwa mieli okazję spotkać się bezpośrednio z pilotami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie
i otrzymać autograf.