Czołgi na lotnisku, czyli wielka wystawa statyczna Wojsk Lądowych, Specjalnych i WOT na LOTOS Gdynia Aerobaltic

Na tegorocznych pokazach LOTOS Gdynia Aerobaltic zobaczymy niemałą reprezentację maszyn służących na co dzień w armii. Oczywiście ze strony militarnej przede wszystkim możemy spodziewać się królujących na niebie myśliwców o potężnych silnikach. Jednak wojsko przygotowało nie tylko samoloty. Na płycie lotniska zagoszczą również potężne wielotonowe czołgi, specjalistyczna łódź, oraz artyleria, którą posługuje się Wojsko Polskie! To wyjątkowa okazja, by z bliska przyjrzeć się gigantycznym pancernym pojazdom i maszynom służącym w polskiej armii.

Na pokazach będzie można podziwiać:

– Czołg Leopard 2A5

Leopard 2A5 to czołg bojowy wykorzystywany do zwalczania celów opancerzonych (armata kalibru 120 mm), jak również celów naziemnych i powietrznych z karabinów maszynowych. Może prowadzić działania w dzień i w nocy oraz w każdym terenie, także przy ograniczonej widoczności. Nie narażając załogi, czołg może operować w terenie skażonym i napromieniowanym.

– Czołg PT-91

To polski czołg podstawowy przeznaczony dla 3-osobowej załogi. Czołg wyposażony jest w system ochrony ABC, przed skutkami użycia broni atomowej, broni chemicznej oraz biologicznej.

– Moździerz samobieżny „RAK” – kaliber 120 mm

Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak został zaprojektowany i wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Może strzelać ogniem zdalnie sterowanym, współpracować z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz walczyć w terenie trudno dostępnym.

– Artyleryjski Wóz Dowodzenia „RAK” i Wóz Dowodzenia „KRAB” na podwoziu gąsienicowym

– Samobieżna Haubica „KRAB” – kaliber 155 mm

AHS Krab – współcześnie rozwijany polski projekt armatohaubicy samobieżnej kalibru 155 mm (lufa o długości 52 kalibrów).

– Wyrzutnia rakietowa WR-40 „LANGUSTA”

122-milimetrowa wyrzutnia rakietowa WR-40 znajduje się w wyposażeniu dywizjonów artylerii rakietowej. Przeznaczona jest do niszczenia i obezwładniania siły żywej oraz sprzętu wojskowego przeciwnika w rejonach ześrodkowania. Ponadto wyrzutnia umożliwia burzenie umocnień i fortyfikacji punktów oporu przeciwnika, a także niszczenie urządzeń logistycznych w rejonie ich rozwinięcia. 

– Kołowy transporter opancerzony „ROSOMAK”

Rosomak 8×8 jest wielomodułowym wozem bojowym wyposażonym w wieżę HITFIST 30 mm Bushmaster, która zapewnia wysokie możliwości bojowe. Przeznaczony jest do walki z piechotą oraz z lekkoopancerzonymi pojazdami, a także przygotowany do prowadzenia działań stabilizacyjnych w ramach polskich kontyngentów wojskowych.

– Samochód ciężarowo-osobowy HMMWV

Potocznie nazywany „Humvee” zaprojektowany pierwotnie dla armii USA pojazd terenowy. Charakteryzuje się stałym napędem na cztery koła, oparciem konstrukcji na stalowej ramie, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany jest układ elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto posiada otwieraną „wyciętą” tylną część wozu, co ułatwia załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych.

– Łódź operacyjna „Zodiak Hurricane 933”

To ponad 9 metrowa łódź, której pokład może pomieścić do 20 miejsc siedzących. Jej bak ma pojemność 682 litrów. Łódź doskonale radzi sobie w trudnych warunkach przy wymagających misjach.